Skóra wrażliwa, a alergiczna. Podobieństwa i różnice
Rodzice powinni pamiętać, że szczepienia ochronne mają na celu zapobieganie zakażeniu Skuteczna masc dermovate na różne dolegliwości
Często trudno jest odróżnić, czy problem skórny z którym się borykamy to alergia, czy spowodowana czynnikami wrodzonymi lub środowiskowymi nadwrażliwość. Zwłaszcza, że zdarzają się wtedy bardzo podobne reakcje, na przykład podrażnienia wynikające ze stosowania pewnych specyfików. Kluczem właściwej profilaktyki jest odpowiednia diagnoza, dlatego warto się rozeznać, czy mamy do czynieni z alergią, czy z problemem innego rodzaju.
Alergenów wywołujących podrażnienia skóry jest mnóstwo. Zaczynając od konserwantów, detergentów, czy substancji zapachowych, których często bardzo wiele znajduje się w używanych codziennie kosmetykach. Wtedy po zastosowaniu takiego konkretnego specyfiku skóra staje się czerwona, pojawia się reakcja, a po ponownym jego zastosowaniu objawy powiększają się jeszcze bardziej. Natomiast skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień objawów tak ostrych i bardzo widocznych przejawia o wiele mniej. Zwykle skóra jest wtedy napięta przez cały czas, ma się wrażenie ściągnięcia, czy swędzenia, jednak nie w reakcji na konkretny preparat, chociaż silne kosmetyki oczywiście jeszcze bardziej ją podrażniają. Dlatego gdy borykamy się z alergią najważniejsze jest znalezienie i wyeliminowanie substancji uczulające, najlepiej udać się do dermatologa i omówić z nim ten problem, a następnie lepiej dobierać kosmetyki. Natomiast osoby o skórze wrażliwej często twierdzą, że są uczuleni na wszystko, co jest oczywistą nieprawdą. Tutaj skuteczne okażą się kuracje preparatami nawilżającymi, a także zmiana codziennych nawyków higienicznych, a nawet diety!